LAMPIGEN FLUOROMETRIC

Lampigen Fluorometric

LAMPIGEN Fluorometric, Covid-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsünü RT-LAMP (Reverse Transcription Loop-mediated isothermal Amplification) teknolojisi ile tespit eden in-vitro tanı ve saha tarama testidir.

LAMPIGEN Fluorometric, birlikte çalıştığı fluoremetric RT-LAMP cihazlar (Genie® II, III and HT) yardımıyla fluoremetrik olarak virüs deteksiyonu yapar. Tüm cihazlar taşınabilir formattadır.

LAMPIGEN Fluorometric, 30 dakika içinde sonuç verir. Bu benzer ve altın standart olan PCR testine göre büyük avantaj sunar.

LAMPIGEN Fluoremetic testininin yapılması ve okunması kolaydır. Merkezi laboratuvarlarda yapılabileceği gibi sahada (örneğin bir fabrikanın sağlık biriminde) biyo-güvenlik kuralları dahilinde bir ortamda da test yapılır. Cihazın üzerindeki ekrandan sonuçlar kolaylıkla okunabilir ve subjektif yoruma tabi olmaz.

LAMPIGEN Fluorometric adlı ürünün içeriği iki ayrı paketten oluşur. Bir tanesi eksi 15-25 derecede korunan ürünleri (master mix, primerler ve kontoller) diğeri ise oda sıcaklığında durabilen strip tüpü, VTM solüsyonunu ve hastadan örnek alınmasını sağlayan swabı içerir. Böylelikle test için gerekli malzemelerin hepsi kitin içinden çıkar.

Genie HT cihazı için tasarlanmış kit ve içindeki komponentler şunlardır:

 • PAKET 1
  LAMPIGEN FLUOROMETRIC SARS-CoV-2 RT-LAMP Kitinin Komponentleri (-15°C to -25°C)
  Komponent Şişe Adedi Yapılabilir Test Adedi
  RT-LAMP Mastermix 1 1,000
  Primer Mix – 1 (N geni) 1 500
  Primer Mix – 1 (ORF 1ab geni) 1 500
  Pozitif Kontrol 1 20
  Negatif Kontrol 1 20
 • PAKET 2
  LAMPIGEN FLUOROMETRIC SARS-CoV-2 RT-LAMP Kitinin Komponentleri ( Oda Sıcaklığı)
  Komponent Set Adedi Bir Setteki Adedi Toplam Adet
  Strip Tüp 128 8 1,024
  Virus Transport Medyumu (VTM) 500
  Oro/nasofaringeal swab 500
LAMPIGEN FLUOREMETRIC SARS-CoV-2 RT-LAMP

Testi yapmak için steril swablarıdan biri özel ambalajından açılır ve kişinin burun ve boğazından sürüntüler DSÖ önerdiği biçimde dikkatli bir şekilde alınır. Daha sonra bu swab, kontemine olmadan VTM şişesinin içerisine yerleştirilir. Swab’ın gövdesi kırılmaya hazır noktadan katlanarak şişe içerisine bırakılır ve şişe kapatılır. Daha sonra hızlı bir biçimde testi yapacak birime iletilir.

Gerek swab gerekse de virüs transport medyumu (VTM) kit kutusunun içerisinde mevcuttur.

LAMPIGEN FLUOREMETRIC SARS-CoV-2 RT-LAMP

Testte virüsün iki genine bakıldığı için strip tüpün bitişik iki haznesi (şekilde görüldüğü gibi) bir hastayı temsil eder. Bu tüplere her biri farklı primerlerden 2,5 μl hacimli solüsyon bitişik 2 strip tüpüne ayrı ayrı konur.

Bu bitişik strip tüplerin her birine ayrıca 17,5 μl of mastermix solüsyonu da konur. Beraberinde VTM solüsyonundan 5 μl örnek alınarak tüplerin dolum işlemi tamamlanır.

Bu hazırlanan karışımlar bekletilmeden test cihazı çalıştırılmalıdır.

Cihaz çalıştırılmadan önce cihazın kapasitesinden bağımsız olarak 1 adet pozitif ve 1 adet negatif kontrol strip tüp içerisine yerleştirilir.

The Fluorometric LAMPIGEN Kiti sadece RT-LAMP cihazlarıyla çalışır.

The Genie® HT Boyut:
63.5 (L) X 43.4 (W) X 15.3 (H) cm

Cihazlar çeşidine bağlı olarak 3 kişiye, 7 kişiye ya da 47 kişiye ait örnekleri bir seferde çalışabilir. Bu maksimum örnek sayısını beklemeden de cihaz kontrol örnekleri konularak testler yapılabilir.

The Genie® HT cihazı amplifiye olmuş viral genini fluoresan yöntemiyle real time olarak tespit eder. Cihaz çalıştıktan sonra her bir hastadan alınan örnekler pozitif ve negatif kontrollerle de kıyaslanarak otomatik sonuç halinde elektronik olarak raporlanır. Sistemin içinde kendi doğrulama (annealing) basamağı bulunur.

 • Bakılan Genler
 • N geni & ORF1ab geni
 • Deteksiyon Yöntemi
 • Fluoremetrik

LAMPIGEN Covid-19 tanısı için sensitif ve spesifik bir tanı testidir.

Toplam Diagnostick Sensitivite1,2 100%
Overall Diagnostic Specificity 97%

1: CT <30 örneklerde tespit oranı
2: CT <25 örneklerde tespit oranı